CO JE HAKER?

Haker je dla nas zagrożeniem (był kiedyś podobny dowcip o żołnierzu – może ktoś pamięta). Hakowanie, czyli uzyskiwanie nieautoryzowanego dostępu do urządzeń i sieci lub naruszanie ich bezpieczeństwa w inny sposób, to stale ewoluujące zagrożenie. Zorientowana na technologię popkultura utrwaliła obraz hakera jako genialnego, samotnego nastolatka, który dla zabawy włamuje się do sieci Pentagonu doprowadzając świat na skraj zagłady, ewentualnie zakapturzonego odludka, mszczącego się za faktyczne lub domniemane krzywdy, tworzącego w ciemnej piwnicy złośliwy kod, który wykorzystuje by włamać się do sieci Pentagonu i doprowadzić świat na skraj zagłady. Hakerem może być także prawy aktywista, który chcąc ujawnić brudne interesy władzy lub wielkich, złych korporacji tworzy złośliwy kod… Resztę Państwo znacie.

Początkowo słowo „haker” nie miało negatywnego znaczenia. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku hakerami nazywano pasjonatów technologii komputerowych, którzy interesowali się odkrywaniem szczegółów dotyczących oprogramowania, językami programowania oraz rozszerzaniem ich możliwości. To rozszerzanie możliwości bardzo szybko nabrało całkiem nowego, niebezpiecznego znaczenia. Wraz z rozwojem sieci komputerowych i Internetu, pasjonaci coraz wnikliwiej przeglądali linijki kodu. Nie przypuszczano wówczas, że to z pozoru niegroźne i amatorskie wyszukiwanie luk w oprogramowaniu da początek całej gałęzi przemysłu hakerskiego. Pierwsze wirusy komputerowe służyły do robienia psikusów (np. wyłączały monitor). Współczesna rzeczywistość jest znacznie bardziej zróżnicowana i wyrafinowana.

Bajońskie sumy

Jak wspomniałem, hakowanie to biznes. W dodatku biznes niezwykle intratny. Według Forbesa, tylko w pierwszej połowie 2019 r. hakerzy ukradli 4 miliardy USD co sprawia, że ​​hakowanie przyciąga osoby o, delikatnie rzecz ujmując, słabym kośćcu moralnym.

My name is… Neo

Kilka ekranów z rzędami cyfr rodem z Matrixa, w rogu pokoju stos pudełek po pizzy, brak dziennego światła, blada cera… To też, jednak obecnie hakowanie jest znacznie bardziej profesjonalne i zorganizowane, niż jeszcze kilka lat temu.

Współcześni hakerzy niczym najemnicy, są specjalistami sponsorowanymi przez państwo. Pierwszy z brzegu przykład – Rosja – wielokrotnie oskarżana o finansowanie ataków hakerów na inne państwa, w tym ingerowanie w amerykańskie wybory w 2016 r. Jednak obce rządy nie są jedynymi celami wynagradzanych przez państwa hakerów, którzy coraz częściej atakują również prywatne firmy. W 2018 r. rząd Arabii Saudyjskiej wziął na cel Jeffa Bezosa, dyrektora generalnego Amazona i właściciela Washington Post, próbując wpłynąć na sposób, w jaki gazeta opisywała królestwo, by ograniczyć lub zapobiec krytyce i przedstawiać kraj w korzystniejszym świetle.

Sponsorowane przez państwa ataki hakerów będą się nasilać. W lipcu 2020 r. Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania ogłosiły, że hakerzy powiązani z rosyjskim wywiadem próbowali włamać się do systemów rządowych w celu wykradzenia informacji związanych z rozwojem szczepionki na covid-19. W tym samym miesiącu Wielka Brytania oskarżyła również Rosję o ingerencję w wybory parlamentarne.

Hakowanie stało się sportem zespołowym. Setki, a nawet tysiące hakerów łączą siły w celu przeprowadzenia ataków DDoS (distributed denial of service, pol. rozproszona odmowa usługi) lub innych, równie dotkliwych. Jednymi z najbardziej znanych grup hakerów sponsorowanych przez organizacje pozarządowe są Anonymous, WikiLeaks i LulzSec, które wykorzystują swoje umiejętności hakerskie do celów aktywistycznych.

Chociaż współcześni hakerzy pochodzą z całego świata, nie jest łatwo wytropić grupę, która ciężko pracuje, aby pozostawać w cieniu i skutecznie zaciera ślady działalności. Jednak jak pokazują ostatnie badania, większość hakerów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji.

Trzy dni Kondora

Nie chodzi jednak o film z Robertem Redfordem. Kondor to także pseudonim Kevina Davida Mitnicka – jednego z najbardziej znanych hakerów i współautora książki „Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła”. Chociaż istnieje techniczny aspekt hakowania (taki jak tworzenie złośliwego oprogramowania lub włamywanie się do sieci), niezwykle istotną rolę odgrywa również psychologia. Hakerzy często wykorzystują inżynierię społeczną, aby nakłonić niczego nie podejrzewające ofiary do spełnienia ich żądań. Manipulacja może przybierać różne formy. Od nakłonienia użytkowników do ujawnienia loginów, haseł lub innych poufnych informacji po spam, który ma przekonać ofiarę, np.: do przetransferowania pieniędzy.

Okazuje się jednak, że współcześni hakerzy nawet nie muszą posiadać umiejętności programowania, aby siać spustoszenie. Wystarczy, że zapukają do drzwi ciemnej sieci (ang. dark net), czyli internetowego odpowiednika ciemnej strony mocy. Organizacje przestępcze coraz częściej oferują złośliwe oprogramowanie na sprzedaż, więc „nietechniczni” hakerzy – skryptowe dzieciaki (ang. script kiddies) mogą samodzielnie przeprowadzać wyrafinowane ataki. Jedna z grup hakerów sprzedawała dostęp do komputerów przez tylne drzwi (ang. backdoors), czyli programistyczne furtki za jedyne 10 USD. Oprócz sprzedaży programu niezbędnego do hakowania przestępcy oferują również wskazówki, w jaki sposób uniknąć wykrycia, a niektórzy prowadzą nawet własne infolinie. Przestępcze organizacje rzadko kiedy przejmują się tym, komu sprzedają swój produkt lub co kupujący zamierzają z nim zrobić.

Czego pragną hakerzy

Hakerzy to niezwykle zróżnicowana grupa, dlatego różne są ich motywacje. Wymieńmy najistotniejsze:

Miliony monet

Jednym z najczęściej wymienianych powodów hakowania są korzyści finansowe. Kategoria ta obejmuje także kradzież danych uwierzytelniających kart kredytowych oraz wyłudzanie pieniędzy.

Tajemnice przedsiębiorstw

Firmy coraz częściej wykorzystują usługi hakerów do szpiegostwa korporacyjnego. Podczas gdy niektóre organizacje polegają na zewnętrznych hakerach, którzy włamują się do sieci i wykradają firmowe tajemnice oraz własność intelektualną, zagrożenie w coraz większym stopniu ma źródło wewnątrz organizacji. Równie cenny jest także negatywny know-how, którego znajomość potrafi przynieść nieuczciwym przedsiębiorcom, np.: oszczędności na badaniach.

Tajemnice państwowe

Podobnie jak przedsiębiorcy w przypadku szpiegostwa korporacyjnego, także rządy zwracają się do hakerów, aby przeprowadzić atak na inne państwa lub prywatne firmy. Znanym tego przykładem może być Stuxnet, komputerowy robak opracowany wspólnie przez rządy USA i Izraela, wykorzystany do zdobywania informacji wywiadowczych i siania spustoszenia w irańskim obiekcie jądrowym Natanz.

Haktywizm

Niektórzy hakerzy kierują się motywacjami społecznymi lub politycznymi. Ci hakerzy-aktywiści (lub haktywiści) wykorzystują swoje umiejętności, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestie społeczne i polityczne, rzucając niepochlebne światło na swoje cele, zazwyczaj poprzez upublicznianie wrażliwych lub szkodliwych informacji.

Sława

Niektórych hakerów motywuje sława i chęć zdobycia szacunku w swoim środowisku. W takich przypadkach hakerzy często niszczą lub pozostawiają w infiltrowanych systemach lub na stronach internetowych swoje znaki rozpoznawcze, aby wtajemniczeni rozpoznali, kto stoi za przeprowadzonym atakiem.

Tron (w cyfrowej krwi)

W 1982 r. na ekrany amerykańskich kin wszedł „Tron”. Główny bohater, haker Flynn (w tej roli Jeff Bridges) zostaje przeniesiony do wnętrza systemu komputerowego, gdzie zmuszony zostaje, by walczyć o życie. Jego jedyną nadzieją jest program Tron. Komputer wykorzystany do stworzenia najbardziej skomplikowanych efektów na potrzeby filmu miał 2 MB pamięci operacyjnej i dysk twardy o pojemności 330 MB. Czasy hakerów-idealistów, takich jak Flynn już od dawna należą do przeszłości, zaś zwykły smartfon ma obecnie większą moc obliczeniową niż najpotężniejsze komputery z lat 80’. Może komuś polisę ubezpieczenia następstw cyber ryzyk (np.: cyber ataku)? Proszę o tym pomyśleć…

ŁUKASZ CICHOWSKI

SENIOR BROKER, NEW BUSINESS DEPARTMENT

+48 538 819 934

lukasz.cichowski@mai-cee.com

MAI INSURANCE BROKERS POLAND

MAI-CEE Group as an insurance broker belongs to the largest independent network of brokers in Central and Eastern Europe. MAI-CEE Group was founded in 1990 to service international insurance programs in the region. MAI-CEE Group currently serves both international and local clients.

OWN OFFICES

 • Albania
 • Croatia
 • Czech Republic
 • Estonia
 • Georgia
 • Lithuania
 • Latvia
 • Poland
 • Russia
 • Romania
 • Slovakia
 • Ukraine
 • Hungary
PARTNERS OFFICES

 • Armenia
 • Azerbaijan
 • Belarus
 • Bosnia and Herzegovina
 • Bulgaria
 • Montenegro
 • Kazakhstan
 • Macedonia
 • Moldova
 • Serbia
 • Slovenia
 • Uzbekistan
 • The role of an Insurance Broker does not end with concluding an insurance contract. We want our Clients to feel that they are handing over the insurance service in the best hands, therefore, apart from searching for the most optimal insurance solutions and ongoing service, we attach great importance to consultancy and loss adjustment.

  Our cooperation with the client can be divided into several stages:

  Risk identification - we get acquainted with the profile and specificity of the Company's activity, define risks which, if materialized, could disrupt its operations, and search for areas particularly sensitive to potential losses.

  Risk assessment - at this stage, on the basis of the collected information, we estimate the level of risk in a given activity as well as organize or participate in an insurance audit/survey.

  Strategic planning - it is the moment to decide on the construction and structure of the insurance program. We determine the scope of insurance and methods of risk financing or its transfer, finalized with the issuing of insurance policies.

  Program implementation - this is the operational stage aimed at the implementation of the program assumptions.

  Day-to-day service - at this stage, we evaluate the effectiveness and efficiency of the actions taken earlier and, if necessary, make changes to the functioning program. We are in constant contact with the client by performing a number of administrative activities in connection with the concluded contracts (e.g. reporting new employees, assets for insurance, running new broker lines / clauses in connection with the change in risks).

  Assistance in claims settlement - as an insurance broker, we also offer active assistance in the entire process of claims settlement, both our own and the liability policies of the perpetrators.

  REKLAMACJE

  TRYB SKŁADANIA I ROZPATRYWANIA REKLAMACJI

  Każdy klient ma prawo do składania reklamacji dotyczących usług świadczonych przez MAI Insurance Brokers Poland Sp. z o.o. (dalej MAI).

  Reklamacje można składać:

  1. bezpośrednio w siedzibie MAI: ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa
   (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00)
  2. za pośrednictwem poczty na adres MAI: ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa
  3. telefonicznie na numer: +48 (22) 430 20 00
  4. pocztą elektroniczną: reklamacje@mai-cee.com

  MAI jako broker ubezpieczeniowy udzieli odpowiedzi na reklamację w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania w zakresie niezwiązanym z udzielaną ochroną ubezpieczeniową w postaci papierowej lub na innym trwałym nośniku. W szczególnie skomplikowanych przypadkach, uniemożliwiających rozpatrzenie reklamacji i udzielenie odpowiedzi w ww. terminie, w informacji przekazywanej klientowi, który wystąpił z reklamacją, MAI wyjaśni przyczynę opóźnienia, wskaże okoliczności, które muszą zostać ustalone dla rozpatrzenia sprawy oraz określi przewidywany termin rozpatrzenia reklamacji i udzielenia odpowiedzi, który nie przekroczy 60 dni od dnia otrzymania reklamacji.

  MAI Insurance Brokers Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa, NIP 5213012685, REGON 014966849, KRS 0000107363, jako administrator danych osobowych zawartych w reklamacji, informuje Panią/Pana, iż:

  • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi reklamacji;
  • posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania
  • podane dane będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 pkt c) tj. obowiązku prawnego administratora danych i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
  • w sprawach związanych z Pani/a danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail IOD@mai-cee.com;
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do rozpatrzenia reklamacji oraz do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń wynikających z reklamacji;
  • ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

  PRIVACY POLICY

  MAI Insurance Brokers Poland Sp. z o.o. is committed to protecting personal data and complying with the highest standards of privacy and security of personal information. This privacy policy relates to our use of any personal information and data protection practices.

  WHO IS THE DATA CONTROLLER?

  MAI Insurance Brokers Poland Sp. z o.o. having its registered office in Warsaw, 57 Obozowa Street, postal code 01-161 Warsaw, Tax ID number 5213012685, statistical ID 014966849, Registration ID 0000107363 is a data controller.

  WHY DO WE COLLECT DATA?

  MAI collects personal data in relation to:

  1. recruitment and employment of MAI staff and contractors;
  2. insurance brokerage activities in favor and on behalf of MAI clients;
  3. claims’ handling upon request of MAI clients;
  4. providing MAI clients with web-based tools to communicate with us;
  5. complaints’ handling sent to MAI;
  6. inquiries’ handling through MAI websites.

  WHO ARE DATA SUBJECTS?

  MAI collects personal data of the following data subjects:

  1. job applicants and MAI employees on the basis of consent given by the data subject or relevant laws and regulations;
  2. MAI clients on the basis of consent given by the data subject or a contract to which the data subject is a party;
  3. MAI clients’ employees on the basis of consent given by the data subject or a data processing agreement or MAI’s legitimate interests to perform insurance brokerage activities in favor and on behalf of MAI clients;
  4. persons who lodge a complaint with MAI on basis of relevant laws and regulations;
  5. persons who send inquiries through MAI websites on the basis of consent given by the data subject;
  6. other persons on the basis of consent given by the data subject or in order to take steps by MAI upon request of the data subject prior to entering into a contract;

  WHAT DATA DO WE COLLECT?

  MAI collects the following data items:

  name/surname, sex, marital status, place/date of birth, citizenship, ID number, Tax ID number, passport number, driving license number, bank account number, place of employment/domicile, mail address, phone number, e-mail, history of education / employment, authorisations, skills, interests, disabilities, health condition, history of medical treatment/diseases, addictions, trade union membership.

  HOW DO WE COLLECT DATA?

  MAI collects personal data:

  1. directly from data subjects by means of questionnaires, application forms and other paper documents as well as electronically including e-mail;
  2. from employers of data subjects by means of questionnaires, application forms and other paper documents as well as electronically including e-mail;
  3. from other distributors of insurance;
  4. from our clients as agreed in data processing agreements.
  KOMHOW DO WE SHARE DATA?

  MAI provides personal data to:

  1. insurance carriers and other distributors of insurance co-cooperating with MAI in relation to insurance brokerage activities in favor and on behalf of MAI clients;
  2. medical service providers in relation to claims’ handling;
  3. other entities authorised by law to access personal data.

  WHERE DO WE TRANSFER DATA?

  In general MAI processes and transfers personal data within the European Economic Area (EEA). In exceptional cases personal data may be transferred by MAI to countries outside of the EEA on the basis of consent given by the data subject or data protection regulations on transfers of personal data to third parties. Where required under applicable laws we will take measures to ensure that personal data handled in third countries will receive at least the same level of protection as it is given in the EEA.

  HOW LONG DO WE RETAIN DATA?

  Personal data will be retained by MAI until the expiry date of your insurance as well as until the corresponding time bar for potential claims and the storage period of documents under the Accounting Act and the Labor Code come to their ends.

  WHAT RIGHT DO YOU HAVE?

  If MAI collects your personal data, you have the rights:

  1. of access to your personal data and rectification of thereof;
  2. of erasure;
  3. of restriction of processing;
  4. of data portability;
  5. to object;
  6. to withdraw consent not affecting the lawfulness of processing based on consent before its withdrawal;
  7. to lodge a complaint with a data protection supervisory authority.
  CHANGES TO THIS POLICY
  We keep our privacy policy under regular review to keep it up to date or to comply with legal requirements. This privacy policy was last updated on 17 May 2018.
  HOW TO CONTACT US?

  In any cases related to your personal data feel free to contact our data protection officer (Marcin Trojan):

  1. E-mail IOD@mai-cee.com
  2. Phone: +48 (22) 430 20 00
  3. Mail: ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa

  COOKIES POLICY

  Our websites use cookies, hereinafter called cookies.

  Cookies are small text files left on your computer when you visit websites. They are commonly used to improve the operation of websites.

  Ciasteczka są również wykorzystywane do zbierania informacji o użytkownikach stron.
  MAI uses this information to summarize visits and improve the content presented. Cookies collect information in an anonymous form, including the number of users and the place of origin, as well as the pages visited.

  In the program used to operate the Internet you can change the settings for cookies. Using our websites without changing the settings for cookies means that they will be saved in the device's memory.

  CHANGES TO COOKIES POLICY

  This document is subject to ongoing updating in accordance with legal requirements. The last update was on 23 May 2019.

  REAL ESTATE INSURANCE

  Our clients include: investment banks, financial institutions, developers, private and institutional owners, investment funds, construction companies, substitute investors, property and asset managers, project managers, architects, designers and supervision inspectors.

  Driven by the strategic goals of our clients, we add our industry experience and expertise. The result of our work is a tailor made, comprehensive risk and insurance management program that responds to the issues you face.

  Our extensive knowledge about the real estate industry made us aware of the risks associated with individual investment phases as well as the possibilities of transferring those risks to insurers at each of the phases:

  • Development/design phase
  • Construction phase
  • Operational phase

  JOANNA ŻUREK-ŻUŁAWSKA

  REAL ESTATE PRACTICE LEADER

  +48 502 047 107

  joanna.zurek-zulawska@mai-cee.com

  ARKADIUSZ KOWALSKI

  REAL ESTATE PRACTICE LEADER

  +48 607 092 345

  arkadiusz.kowalski@mai-cee.com

  PERSONAL INSURANCE

  The Employee Benefits area is an important element supporting employers and employees. Group health and life insurances are one of the most popular and desirable employee benefits, which provide many advantages to both those organizing this form of insurance and taking advantage of the insurance. Employing entities that consciously respond to employees' needs build the image of an attractive and responsible employer.

  This translates into employment satisfaction, motivation and performance.

  The Employee Benefits Department supports clients in building insurance programs focusing on employees and their family members.

  A team of several dozen licensed insurance brokers and insurance specialists allows us to dedicate an individual account executive to each client. The account executive can be contacted in accordance with clients expectations and needs. Our employees have gained experience in reputable brokerage companies as well as leading insurance companies.

  Thanks to our membership in international brokerage networks, we have access to knowledge and solutions used around the world and the ability to introduce them to the Polish market.

  We want the insurance programs we create to fully secure the actual needs of the employer, employees and their loved ones.

  In carrying out the tasks entrusted by our clients we perform the following actions:

  • Insurance needs and risk analysis.
  • Verification of current policies with an indication of whether the conditions are consistent with the needs of the insured and market practice.
  • Preparation of a comprehensive insurance program.
  • Negotiating with insurance companies.
  • Preparation of a written recommendation.
  • Providing verified insurance documents confirming insurance coverage.
  • Coordinating and supporting activities related to the conclusion and implementation of the program.
  • Ongoing supervision over concluded contracts and constant verification of changing risks and needs.
  • Support in administrative activities, including settlement of premiums, ongoing insurance service.
  • Supervision and assistance in the claim settlement process.

  Our offer includes all group products and services available on the market, including:

  • Health insurance and medical packages.
  • Life insurance.
  • Personal accident insurance.
  • Pension programs, including Employee Pension Programs.
  • Employee Capital Plans.
  • Travel insurance.
  • Insurance of employees in foreign business trips.
  • School insurance.

  EWELINA JAWORSKA-BIEŃ

  MANAGER OF THE PERSONAL INSURANCE DEPARTMENT

  +48 504 178 064

  ewelina.jaworska-bien@mai-cee.com

  CONSULTING

  As part of our cooperation, we also offer an analysis of all insurance-related provisions in contracts signed by our clients. We caconduct training sessions concerning insurance contracts and procedures in the event of a loss.

  Zbigniew Roś - Broker ubezpieczeniowy

  ZBIGNIEW ROŚ

  RISK MANAGER

  +48 508 438 451

   zbigniew.ros@mai-cee.com

  MOTOR INSURANCE

  Our motor insurance portfolio includes companies with different risk profile fleet structure, operating in various industries, including: transport, pharmaceutical, production, forwarding, construction and leasing companies, CFM. We are actively involved in the process of claims settlement, both within the territory of the Republic of Poland and abroad.

  Our offer includes all vehicle-related products and services available on the market, including:

  • communication packages (OC/AC /NW)
  • dedicated products, among others Assistance including TRUCK Assistance, GAP, Legal Protection, accident insurance for drivers and passengers, extended warranties)
  • leasing and CFM solutions
  • dedicated IT systems tailored to individual customer needs
  • prevention programs and fleet management systems

  ARTUR KOWALIK

  MANAGER OF THE MOTOR INSURANCE DEPARTMENT

  +48 510 356 027

  artur.kowalik@mai-cee.com

  RISK MANAGEMENT

  MAI Poland, expanding the scope of services offered to clients, has introduced a technical risk assessment and risk management service. "Risk" is a term that has many meanings in insurance practice. It can mean both a specific type of random event (e.g. flood), and the degree of exposure of the subject of insurance to a given danger. Insurers also use the term "risk" as a synonym for the subject of insurance. In the theory of risk management (in accordance with applicable standards) "risk" means the impact of uncertainty on objectives. In common use, "risk" is used interchangeably with the word "threat." In our business, we focus on reducing the likelihood of some random events and the extent of their negative effects on the business.

  After inspecting the company and identifying areas of exposure to danger, in consultation with the client, we determine the possibilities of eliminating threats, limiting their effects and insurance. Subsequent activities include organizational activities, investments in technical security measures and the creation and implementation of an insurance program.

  The result of these actions is the reduction of the area of uncertainty accompanying the company's operations.

  Knoledge gained during the lustration is used to better evaluate and price offers presented by insurers.

  Zbigniew Roś - Broker ubezpieczeniowy

  PROPERTY INSURANCE

  In the Property Insurance Department, we service companies with a diverse business profile and risk specificity. Our portfolio includes clients from many industries, including: logistics, construction, pharmaceutical, manufacturing, development, real estate, distribution and the renewable energy sector.

  By maintaining relations with international brokers and insurers companies, we have access to modern products and the ability to introduce custom solutions to the Polish market. After recognizing the client's needs, preparing an inquiry, obtaining offers from the market and their constructive comparison, we pass an insurance recommendation to the client. We are also responsible for administrative processes serounding all of the insurance contracts concluded through MAI Poland including claim settlements (a separate Department at MAI Poland dealing exclusively with helping our clients with often complicated claims settlement processes).

  Our offer includes all products and services available on the market, including:

  • Property Insurance (including: all risks property insurance, loss of profit, electronics, inventory, equipment).
  • Technical Insurance (machinery breakdown, loss of profit due to machinery breakdown).
  • CAR/EAR Insurance.
  • Civil liability insurance (business liability, product liability, professional liability, liability for D&O board members, including MAR / MAD regulations).
  • Transport insurance (including: cargo in transport - cargo, insurance for transports, DSU, carrier's liability, forwarder liability)
  • Financial insurance (trade credit, guarantees, POSI/IPO prospectus insurance).
  • Insurance of leasing companies.
  • Professional insurance audits and surveys performed by our Risk Manager.

  In the face of recent legislative changes introduced in Poland (GDPR, Act on the distribution of insurance, IDD), we make sure that the entire customer service process is consistent with the obligations imposed on the Broker by the legislator. MAI Poland provides advice and explains the basis on which the recommendation of the insurance program was made, taking into account the complexity of the insurance contract or insurance guarantee contract.

  The concept development phase is carried out by us at our own expense. In the event of its acceptance and implementation of the program developed with our participation - our fee is the commission included in the amount of the insurance premium paid to us by the Insurer.

  In addition, MAI Poland:

  • takes care of proper treatment of confidential information,
  • verifies compliance with the law regarding concluded contracts,
  • fully consults on the application of newly introduced and binding legal provisions and market standards.
  Joanna Stypułkowska - Broker ubezpieczeniowy

  JOANNA STYPUŁKOWSKA

  CORPORATE CUSTOMER DEPARTMENT

  +48 505 119 793

  joanna.stypulkowska@mai-cee.com

  TRANSPORT INSURANCE

  MAI CARGO ONLINE PLATFORM

  Applicable law and international conventions significantly limit the carrier's liability for damages to transported cargo. Exclusions in the forwarder's and carrier's policies may result in the insurer's refusal to pay compensation. And thus the loss of the customer, or the need to cover the damage from own funds. Only a cargo insurance provides adequate protection for transported goods.

  Responding to the needs of shipping companies, we have created the MAICARGO internet platform. Our platform simplifies all activities related to cargo insurances. A forwarder working with our application can generate transport insurance offer in a few minutes. And also confirm it at any time by effectively concluding insurance for the client. The application has been operating since 2011, currently it is used by dozens of shipping companies.

  The main advantages of our application are:

  • Possibility of reporting loads 24 hours a day, 7 days a week.
  • Immediate access to a insurance certificate.
  • Automatic premium calculation, even in the case of complex policies where the premium depends on the country, type, load, value, etc.
  • Automatic currency conversion based on the current NBP exchange rate.
  • The ability to duplicate requests.
  • Generating extended reports in Excel.

  FORWARDER/CARRIER'S INSURANCE

  We also specialize in civil liability insurance of a forwarder and a carrier in domestic and international traffic. As an insurance broker, we have the opportunity to get offers from several insurance companies. We compare the offers in terms of price, scope of insurance, exclusions and amount of franchises.

  The policies concluded through us contain a number of additional clauses that significantly extend the basic scope of an insurance. We analyze the general insurance conditions and exclude unfavorable provisions. Examples of additional clauses in the carrier's and forwarder's policy:

  • Liability insurance for the contracted carrier (both contractual road carrier as well as rail, sea and air carrier).
  • Inclusion of losses caused by willful misconduct and/ r gross negligence of employees.
  • Delivery clause to an unauthorized person/transfer of cargo to a false carrier.
  • Container damage clause.
  • Liability for stored property.
  • Losses caused by incorrect completion or loss of shipping documents.
  • Losses caused by drivers under the influence of alcohol or other drugs.
  • Losses caused by the entry of illegal immigrants into the cargo area (clause of third parties entering the cargo area).

  We offer our clients free claims adjustment service. The service includes:

  • Assistance in the process of claims settlement: submitting a claim, supervision, verification of the insurer's decision.
  • Analysis of the freight forwarder/carrier liability for losses.

  OTHER INSURANCES FROM THE TSL INDUSTRY

  With our help you can also conclude other insurances for transports and forwarding:

  • Professional civil liability as security for the license.
  • Guarantee of payment of a customs debt.
  • WPT (common transit procedure) guarantee.
  • Customs agents liability.

  We also provide insurance solutions for start-up companies.

  TOMASZ WOJNAROWSKI

  PROPERTY INSURANCE DEPARTMENT

  +48 509 398 284

  tomasz.wojnarowski@mai-cee.com

  LOSS ADJUSTMENT

  MAI Poland actively supports its clients in the event of a loss. The Claims Handling Department, specially set up for this purpose, is at our clients' full disposal.

  Knowledge and experience helps in effective and efficient settlement of losses. We try to involve our clients as little as possible by taking an active part in the process of obtaining compensation and managing comunication with the insurer.

  For the purposes of claim settlement, our services include, among others:

  • Notifying losses to insurers on behalf of the client.
  • Help in completing claim documentation and its analysis.
  • Monitoring the insurers activities and their timeliness.
  • Conducting an appeal in the event of a refusal to pay compensation.
  Agnieszka Ochalik-Skwara - Broker ubezpieczeniowy

  AGNIESZKA OCHALIK-SKWARA

  MANAGER OF THE CLAIMS HANDLING DEPARTMENT

  +48 508 090 231

  agnieszka.ochalik-skwara@mai-cee.com